Vsetín
Zrušeno
Obrázek
Klub

Rytíři berou tři body! Adam Brízgala zvládl návrat do kladenského brankoviště a vychytal Kometu

1. 3. 2020 od Ardon Filip

Rytíři porazili brněnskou Kometu 2:1 a dál zůstávají ve hře o udržení v nejvyšší soutěži. Kladno se muselo popasovat s nečekanou změnou na brankářském postu, která se odehrála těsně před zápasem, a s Adamem Brízgalou mezi třemi tyčemi dokráčelo pro neskutečně důležité tři body. Mladý gólman zapsal první kariérní vítězství v extralize v klíčovém momentu!

50. kolo Tipsport extraligy – 01. 03. 2020 DRFG Arena, Brno

Brno
1

2

HC Kometa Brno: Vejmelka – Baranka, Němec, Pyrochta, Bartejs, Gulaši, Svozil, Mlčák – Zaťovič, Holík, Mueller – Červený, Plekanec, Erat – Stránská, Rákos, Vincour – Kunc, Brabenec, Svoboda. Trenéři: Zábranský, Horáček, Pokorný, Bělohlav.
Rytíři Kladno: Brízgala – Nash, Austin, Kehar, Lakos, Barinka, Zelingr, Zajíc – Jágr, Stach, Zikmund – Melka, Vampola, Strnad – Redlich, Machač, O’Donnell – Hajný, Kaut, Š. Bláha. Trenéři: Čermák, Lidický, Kregl.

Branky a nahrávky: 8. Mueller (Holík, Zaťovič) – 31. O’Donnell (Austin), 46. Zikmund (Jágr, Stach). Třetiny: 1:0, 0:1, 0:1. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 28:27. Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Bryška, Rampír. Diváci: 7700. Nejlepší hráči utkání: Karel Vejmelka – Adam Brízgala.

Kladno vstupovalo do extrémně důležitého souboje s nezkušenou gólmanskou dvojicí Adam Brízgala – David Stahl. Denis Godla to zkusil na rozbruslení, ale nakonec byl v zápise na poslední chvíli nahrazen právě Stahlem. První jmenovaný gólman si pak hned od úvodu nemohl stěžovat na nedostatek práce. Kometa totiž začala aktivně a na Rytířích bylo patrné, že si uvědomovali vážnost situace. Skóre se poprvé měnilo v osmé minutě, kdy domácí využili přesilovou hru dost „nepřesilovkovým“ způsobem. Peter Mueller nic nevymýšlel, nabruslil do pásma, využil nedůrazu kladenské obrany a poslal puk mezi Brízgalovy betony 1:0. To Rytíři se svými početními výhodami nakládali velmi špatně a do největší šance se dostali při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. David Stach vymyslel chytrou přihrávku na druhý kruh, jeho spoluhráč ale pobídku nevyužil a dovolil zazářit Karlu Vejmelkovi.

Ve druhé části se obraz hry příliš nezměnil. Mužstva proti sobě chvíli stanula ve čtyřech proti čtyřem, ani netradiční počet hráčů na ledě však změnu skóre nepřinesl. Čísla na kostce se tak měnila až po příslovečném „nedáš – dostaneš“. Adam Brízgala v polovině utkání zlikvidoval obrovskou šanci Komety a jen o chvíli později projel brněnskou obranou Brendan O’Donnell, který zamířil naprosto přesně – 1:1. Kladeňáci posléze čelili pořádnému tlaku domácích, vše ovšem díky skvělému Brízgalovi zvládli. V poslední minutě se tak dostala ke slovu první lajna Rytířů, Vejmelka ale v jednu chvíli zastavil zakončení do odkryté klece a udržel nerozhodný stav.

Ve třetí třetině už bylo jasné, že to bude pořádné drama, které bude moci rozhodnout každá akce. Kladeňáci byli po většinu času pod obrovským tlakem a k tomu přispívali ještě svými častými vyloučeními. Z ojedinělé akce pak ujel do útoku Ladislav Zikmund a překonal brněnského gólmana – 1:2. Kometa posléze vrhla všechny síly do útoku a tlačila se za vyrovnáním. Za tím účelem v závěru i odvolala gólmana, o výhodu se ale připravila vlastním faulem. Rytíři tak oslavili neskutečně důležité tři body a dál jsou v boji o udržení.

Trenéři po zápase ??

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): V první třetině jsme šli do vedení a potom byl zápas z naší strany oproti pátku jako den a noc. Soupeř byl agresivnější, měl lepší pohyb a bojoval na hranici osobní statečnosti. My jsme se těžko prosazovali, náš výkon zůstal daleko za tím, co jsme si po pátečním utkání mysleli, že odehrajeme. Nic na tom nemění ani to, že nám lehli čtyři mladí hráči s virózou, zkušené jádro na ledě bylo. Ve třetí třetině jsme si nepomohli ani v přesilových hrách, abychom mohli alespoň srovnat. Kladno díky nasazení a bojovnosti zaslouženě vyhrálo.

David Čermák (Rytíři Kladno): Sledovali jsme nervózní utkání, hlavně asi z naší strany, protože nám jde o všechno. Hra byla neurovnaná a měli jsme velmi špatný vstup do utkání, kde nám chyběl pohyb. Brno nás jasně přehrávalo, udělali jsme chybu v oslabení, na které jsme se připravovali, a Brno šlo do vedení. Až po tomhle gólu se naše hra zlepšila. Nejlépe jsme hráli asi ve druhé třetině, kdy jsme srovnali. V poslední třetině jsme se dostali do vedení šťastným gólem a díky naším ubráněným oslabením se nám povedlo dotáhnout utkání do vítězného konce. Adam Brízgala to zvládl skvěle. Šel do takového zápasu asi poprvé v životě, chytal jenom na začátku sezony jeden zápas. Bylo to jeho první kompletní extraligové utkání a zvládl ho velmi dobře.