Dominance od počátku soutěže
Již v prvním rozhovoru pro klubový web s hlavním trenérem juniorů Miloslavem Hořavou mladším v průběhu listopadu bylo probírané téma postupu do juniorské extraligy. V té době se už jeho svěřenci nacházeli na prvním místě tabulky, čímž se postupně formovali ve favorita soutěže. Hlavní trenér sice ještě počáteční formu skromnými vyjádřeními lehce krotil, ovšem postupem času se ukázalo, že tento tým má na to skončit po základní části na prvním místě tabulky. V úvodních deseti duelech ztratili Kladeňáci pouhých pět bodů, kdy si první porážku bez bodového zisku připsali až v devátém kole proti Technice Brno. V této fázi sezony se začala postupně utvářet hlavní kostra týmu, která byla zapotřebí složit z pracovitých a vítězných typů. Jednalo se jak o hráče, kteří vzešli teprve z dorostu, tak o ty zkušenější, které čeká v létě přesun do seniorské kategorie.
Pevná defenziva jako základ úspěchu
V období od 18. října do 10. listopadu sehráli Rytíři sedm duelů. Podařilo se jim šest z nich dovést do vítězného konce v základní hrací době. Kromě porážky 1:4 s Porubou však všechny zápasy zvládli junioři vyhrát s maximálně jedním inkasovaným gólem. V kontextu celé soutěže se poté ukázalo, že si Rytíři s 89 obdrženými brankami vysloužili v této disciplíně dělené první místo se Vsetínem. Velitelem kladenské defenzivy byl převážně Josef Trojna, který již měl tu čest několikrát v průběhu sezony nakouknout do sestavy A-týmu. Vhodně ho nicméně doplňovali relativně produktivní obránci Ondřej Šátek s Davidem Šebou. Pokud bychom zamířili ještě více do statistických údajů, tak kromě již zmíněné domácí porážky s brněnskou Technikou, která dopadla trochu bláznivým výsledkem 4:8, bychom nenašli v celé sezoně zápas, kde by Rytíři museli více než čtyřikrát lovit puk ze své svatyně.
Souboje s konkurenty
Pravděpodobně největšími soky v boji o vytoužený postup do juniorské extraligy budou celky z východní skupiny, jako ostravská Poruba či Vsetín. S oběma týmy se Kladno střetlo dvakrát, přičemž v obou případech je vzájemná bilance zcela vyrovnaná. S Porubou totiž první vzájemný zápas Rytířům, i přes určitou herní převahu, nevyšel a padli v něm 1:4. V lednové odvetě se Kladeňákům povedlo mužstvu ze třetího největšího města republiky tuto porážku vrátit a odvézt si plný bodový zisk za výhru 3:2. Proti valašskému týmu se naopak povedlo hráčům Kladna nejprve zvládnout domácí duel celkem vysokým rozdílem, a to 6:1. Pro změnu se však nepodařilo dotáhnout do vítězného konce souboj ve Vsetíně, který skončil 1:3 z pohledu Rytířů. Na druhém místě západní skupiny, ve které působilo i Kladno, skončil HC Tábor, který toto umístění držel po většinu základní části. S tímto celkem se naši junioři střetli čtyřikrát, tedy dvakrát doma a dvakrát venku. Ve všech utkáních ale vzešli jako vítězové. Trochu paradoxně na venkovní půdě zapsali Rytíři dvě vysoké výhry, a sice 8:1 a 6:1. Na kladenském stadionu se jednalo o podstatně vyrovnanější souboje, když domácí brali vždy dva body za výhru po prodloužení.
Lídrem bodování běloruský objev Višnieuski
Rytířům se podařilo v průběhu základní části nastřílet poměrně jednoznačně nejvíce branek ze všech týmů napříč oběma skupinami. Celkově jich bylo 198. Nejvíce produktivním hráčem týmu se stal běloruský útočník Aliaksandr Višnieuski, který zapsal 28 gólů, ke kterým přidal 31 asistencí. Na první příčku v celé soutěži mu však scházely ještě čtyři body na Jindřicha Sladkého z Techniky Brno. Zajímavý počin zaznamenali nicméně také další kladenští forvardi, kteří se umístili na nejvyšších příčkách v jiných disciplínách. S počtem 24 nastřílených branek dosáhl na čtvrté místo soutěže Jan Kut a dařilo se také Petru Šímovi a Tomáši Sémovi, kteří s počtem 32 a 31 asistencí skončili na třetím, respektive pátém místě. Nadcházející brankářská jednička jménem Daniel Jansa si v osmi odchytaných zápasech připsal hned dvě čistá konta a průměr dvou inkasovaných branek na zápas. Nejčastějším mužem v brankovišti byl ale Jakub Hájek, jenž strážil kladenskou klec ve 24 případech, kdy si udržel průměr 1,88 gólů na utkání a stejně jako Jansa měl dvě čistá konta.
Vyhlídky před play-off s posilou do brankoviště
Jak již bylo zmíněno, Kladeňáci se umístili po základní části na prvním místě se ziskem 108 bodů. Skončili první dokonce nejen ve své skupině, kde na druhý Tábor měli pohodlný náskok 21 bodů, ale i v celkovém pořadí všech týmů, poněvadž vedoucí celek východní skupiny z Poruby získal o 4 body méně. Vzhledem k systému play-off, do kterého postupují první čtyři mužstva z obou skupin, se začíná čtvrtfinálovými boji. Kladno, jakožto nejlepší tým západní skupiny, tedy narazí na čtvrtý tým po základní části ze skupiny Východ, což jsou Mladí Draci Šumperk. Jak čtvrtfinále, tak semifinále se hraje na tři vítězné zápasy, až samotné finále bude hráno na čtyři vítězství. Rytíři mají jako nasazený tým výhodu prvních dvou bitev na domácím ledě a následně by se hrál na Kladně případný pátý zápas. S naším čtvrtfinálovým soupeřem ze Šumperku Kladno sehrálo v průběhu ročníku dva zápasy. Nejprve zavítali Rytíři na Moravu, kde zvítězili pohodlně 7:2. Odvetné utkání se hrálo v druhé polovině února, kde se hráčům Kladna podařilo udržet čisté konto a připsat si tři body za výhru 5:0. Právě v tomto střetnutí zaznamenal brankář Daniel Jansa své druhé čisté konto v barvách Rytířů, když přišel v průběhu sezony do Kladna z Českých Budějovic primárně jako posila do vyřazovacích bojů.
První čtvrtfinálové utkání proti Šumperku sehrají junioři Rytířů již v pátek 14.3. na ČEZ Stadionu od 18:00, druhý duel následuje hned v sobotu 15.3. od 13:00. Přijďte mladé Kladeňáky podpořit v cestě za postupem!