Obrázek
Preview

Mistr se na Kladně představí už ve čtvrtek. Potvrdí Rytíři formu?

28. 9. 2022 od Jaroslav Keimar / Foto: Roman Mareš
Utkání šestého kola odehrají Rytíři na domácím ledě se Třincem po vzájemné dohodě už ve čtvrtek. Úřadující mistr, kterého start sezony nezastihl v optimální formě, bude chtít na Kladně navázat na úterní premiérovou výhru. Rytíři, povzbuzeni sérií tří vítězství, věří v další bodový zisk. Utkání začíná v 18:00.

Takový vstup do extraligové sezony Kladno dlouho nepamatuje. Rytíři už v prvních dvou zápasech s Pardubicemi a Libercem ukázali, že letos mohou směle konkurovat i týmům nabitým zvučnými jmény. Z prvních dvou pokusů nakonec brali pokaždé jeden bod za prohru v prodloužení, respektive po nájezdech. Ve třetím kole už ale naplno bodovali v Brně, pak doma přetlačili Hradec Králové a povedený vstup do sezony korunovali dvěma body z Litvínova. S celkovým ziskem 10 bodů jim tak patří průběžná čtvrtá příčka. Mimochodem na stejný bodový zisk loni Kladno potřebovalo 15 zápasů!

Důvodů, proč se Rytířům letos zatím daří, je několik. Alespoň na některé z nich se pojďme podívat optikou statistik. Na začátek zmiňme speciální týmy. Ačkoli v Litvínově Kladno nevyužilo ani jednu přesilovku, v celkovém součtu zatím zužitkovalo čtyři z 12, což dělá úspěšnost 33,33 % a druhé místo v extralize. Ještě lépe je na tom kladenské oslabení. Při hře v početní nevýhodě inkasovali Rytíři jedinkrát z 13 příležitostí. Úspěšnost ubránění 92,31 % je taktéž druhá nejlepší v soutěži. Vysoká je též kladenská efektivita v zakončení. Gólem zatím skončilo více než 11 % všech kladenských střel. V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout výkony brankářů. Kombinovaná úspěšnost zásahů Landona Bowa (4 zápasy) a Adama Brízgaly (1 zápas) činí 93,5 %!

Mistr vstoupil do sezony vlažně

Jestliže Kladno zatím patří k příjemným překvapením soutěže, u Třince je tomu naopak. Výkony úřadujícího mistra zatím zůstávají za očekáváním. Na první výhru čekali Slezané až do pátého kola, kdy uspěli na ledě Komety. Do té doby získali Oceláři jediný bod za porážku v prodloužení s Pardubicemi a bodově naprázdno vyšli proti Karlovým Varům, Vítkovicím i Českým Budějovicím.

Parta trenéra Motáka zatím čeká na střelecké procitnutí velkých jmen, jakými jsou Andrej Nestrašil (0+2) či Libor Hudáček (0+2). Naopak v dobré střelecké fazoně zastihl začátek sezony Marka Daňa (4+1), který zatím obstaral více než třetinu všech branek svého týmu. Pravidelný bodový příspěvek dodává zkušený Martin Růžička (2+2), naopak zatím mimo hru zůstávají produktivní Erik Hrňa a kapitán Petr Vrána.

Ani obrana zatím nefunguje ideálně. Nově příchozí Karlis Čukste (0+0) je dokonce s mínus šesti body v tabulce účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách jedním z nejhorších hráčů v soutěži. Martin Marinčin (0+4) je aktuálně nejvytěžovanějším obráncem v extralize. Na ledě v průměru za zápas stráví přes 25 minut a jeho dosavadní čísla ukazují, že po zásluze. Slušně si vede i jeho parťák z obrany a kladenský odchovanec Milan Doudera (0+3). V brance zatím více příležitostí dostává Marek Mazanec (89,9% úspěšnost zásahů), jenž odchytal čtyři z pěti zápasů.

Utkání 5. kola Tipsport extraligy Rytíři Kladno – HC Oceláři Třinec se odehraje na kladenském ČEZ zimním stadionu ve čtvrtek 29. září od 18:00. Vstupenky jsou k dostání v naší prodejní aplikaci. Zápas můžete sledovat živě na Hokejka TV.