úterý 6.8.2024
Chomutov
Kladno
 
 čtvrtek 15.8.2024
Litoměřice
Kladno
17:30
 úterý 20.8.2024
Kladno
McGill
 
 čtvrtek 22.8.2024
Kladno
Kassel
 
 úterý 27.8.2024
Plzeň
Kladno
 
Obrázek
A tým

Kladno přidává přípravný zápas, ve kterém vyzve neobyčejného soupeře

27. 6. 2024 od Klub / Foto: Roman Mareš
Univerzitní hokej v České republice stále roste a stává se více a více populárním, v Severní Americe však jeho historie sahá daleko do minulosti. Sportovní týmy prestižních univerzit se tam potkávají už několik desítek let a do Česka nyní dorazí elitní zástupce kanadské sféry univerzitního hokeje.

Když se v Česku řekne univerzitní hokej, málokdo o něm ještě neslyšel. Ve Spojených státech a Kanadě je situace přesto zcela odlišná. Hokej na univerzitách tam má obrovskou tradici a zahrnuje i nejstarší hokejové kluby vůbec, s jedním z takových zástupců se utkají také kladenští Rytíři. V rámci predsezónní přípravy prověří Kladeňáky 20. srpna nejstarší univerzitní tým na světě McGill Redbirds, který patří do NHL organizace Montrealu Canadiens.

Hokejový zástupce prestižní kanadské McGillovy univerzity byl založen už v roce 1877. Dokonce se spekuluje i o tom, zda se nejedná o vůbec nejstarší hokejový klub. K tomu by ale bylo potřeba přesně vědět, kdy vznikl klub Montreal Victorias, který byl dle některých zdrojů založen o tři roky dříve, podle jiných ale zase později než kladenský soupeř. Každopádně kanadská McGill University vyšle svůj hokejový klub vůbec poprvé v historii do Česka, kde ho čeká několik přípravných zápasů.

Celou akci na českém území zprostředkovává Česká asociace univerzitního hokeje a její šéf Tomáš Hlaváč. „Výběr týmů a vůbec ten nápad je sem přivést proběhl i na doporučení Tomáše Plekance,“ říká Hlaváč, který potvrdil také zájem o celou akci ze strany BPA, hlavního marketingového partnera Tipsport extraligy i Univerzitní ligy ledního hokeje. „Jedná se o takový první střet, abychom českému publiku ukázali, jakou úroveň mají špičkové univerzitní kluby v Severní Americe, a na druhou stranu předvedeme organizaci českého profesionálního a univerzitního hokeje,“ dodává.

Hokejový tým McGill Redbirds požádal již zmíněnou Českou asociaci univerzitního hokeje, zda by mohl odehrát jeden přípravný zápas proti Kladnu. Fanoušci tak budou mít možnost vidět, jak vypadá prestižní kanadský univerzitní klub, ze kterého hráči míří zpravidla do AHL nebo ECHL. Několik hokejistů s podepsanými kontrakty do těchto soutěží pro příští rok s týmem přiletí na srpnový zápas proti Rytířům.

INSTAGRAM FEED

#kladynko SLEDOVAT NA INSTAGRAMU